21. 1. 2023
V Benešově
20. 12. 2022
19. 12. 2022
Mladý chemik
Ve středu 14. prosince se na Masarykově střední škole chemické v Praze uskutečnilo 2. kolo soutěže "Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR 2022/2023". Celkem se tohoto kola zúčastnilo 348 žáků ze Středočeského kraje a Prahy. Naši tři deváťáci se mezi nimi rozhodně neztratili. Antonín Kulakovský obsadil 64. místo, Adam Cieslar 30. místo a Matyáš Kalus 12. místo. Adam i Matyáš postupují do 3. kola. Děkujeme za vzornou reprezentaci a budeme držet palce v dalším kole.
18. 12. 2022
Armádní muzeum na Žižkově
V úterý 13.12. se osmáci vydali navštívit nově otevřené Armádní muzeum na Žižkově. Byl pro ně připraven výukový program Nový věk- věk bouří, při kterém se všichni snažili zjistit co nejvíce informací o událostech počátku novověku (Třicetiletá válka, konflikt s Turky a další). Někteří poté ještě navštívili expozici věnovanou druhé světové válce.
Na závěr jsme se vydali na vánoční trhy na Náměstí Míru, abychom se trochu vánočně naladili. Několik fotografií z příjemného výletu zde.
17. 12. 2022
Newtonovy zákony v kuželně
Setvačnost, změnu rychlosti a směru pohybu, pohybové účinky síly na těleso, zákon akce a reakce, tedy všechny tři Newtonovy pohybové zákony, ale
i koordinaci pohybů vlastního těla si na vlastní kůži vyzkoušela 9.A na benešovské kuželně. Po teorii
ve škole, praktické instruktáži p. Karla Paláta, zkušeného kuželkáře TJ Sokol Benešov, a vysvětlení rozdílu mezi kuželkami a bowlingem začalo i nám postupně padat více a více kuželek.
A k radosti účastníků i několikrát zvonil zvonek upozorňující na shození všech devíti kuželek. Ať to padá! Foto zde.
15. 12. 2022
Dějepisná olympiáda - školní kolo
Do okresního kola v Dějepisné olympiádě postoupili: 1. místo Filip Opička, 2. místo Adam Cieslar, 3. místo Matouš Roubiczek, jedná se o žáky 9.ročníků. Gratulujeme a držíme palce!
5. 12. 2022
Návštěva Mikuláše
Armádní muzeum Žižkov
Sedmáci se vydali na exkurzi do Prahy. Jejich kroky směřovaly do Armádního muzea na Žižkově. V letech 2018 - 2022 prošel celý komplex budov generální rekonstrukcí, při které byly vytvořeny zcela nové expozice. Ty mapují v sedmi samostatných částech vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti. Objednali jsme si edukativní program na téma: "Prožil/a jsem 2. světovou válku". Hned po příchodu se nás ujali dva lektoři, kteří nás zavedli do kinosálu a rozdali nám pracovní listy. Vyzvali nás k badatelské činnosti v muzeu. Tak jsme se mohli vcítit do role historiků a zkusit byť jen na chvíli, co obnáší jejich práce. Po ukončení této činnosti, kdy jsme pracovali ve skupinkách, došlo k vyhodnocení našich osobností. Jednalo se o skutečné příběhy Marie Švábové, Františka Stolára, Rudolfa Kittlera, Josefa Kaše a Bedřicha Sojku. Z muzea jsme odcházeli plni dojmů. Více foto zde
Soutěž odborných dovedností
1.12. se zúčastnili žáci devátých a osmých tříd soutěže v odborných dovednostech, kterou pořádala IŠST Benešov. Naši žáci soutěžili v kategorii Šikovné ruce. Úkolem bylo vyrobit list z měděného plechu. Kluci byli opravdu šikovní a někteří dosáhli až na stupně vítězů. Gratulujeme tedy Štěpánovi Plachému z 9.A k 1. místu a Matoušovi Roubiczekovi z 9.B k 3. místu. Fotky k nahlédnutí zde
29. 11. 2022
První pomoc
V úterý 29.11. se žáci osmých tříd věnovali základním pravidlům první pomoci. Seznámili je s nimi záchranáři ze Záchranné služby Vranov. Mimo jiné jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla, naučili se správně oznámit akutní událost, poznat život ohrožující stav, vyzkoušeli si masáž srdce a jak zastavit krvácení. Při praktických ukázkách nechybělo ani použití defibrilátoru, obvazů a také několika užitečných hmatů. Na závěr byli žáci také poučeni o nástrahách, které na mladé lidi často číhají. Velmi děkujeme Ivě Petrovičové a Petru Novému, že si na nás při svém náročném povolání udělali čas. Několik fotografií zde.
24. 11. 2022
J. A. Komenský na chodbě školy
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze nám zapůjčila elektronickou výstavu "KOMenský v KOMiksu", kterou uspořádala k výročí narození "učitele národů". Prostřednictvím komiksové podoby se žáci seznamují s hlavními životními událostmi, dílem a odkazem JAK. Příběh sepsala Klára Smolíková a ilustroval Lukáš Fibrich. Výstava se skládá z 25 panelů a pracovních listů pro děti. Ukázka zde
30. 10. 2022
Pozorování zatmění Slunce
19. 10. 2022
Divadlo Gong a Mořský svět
Ve čtvrtek 13. 10. se děti z druhých tříd vypravily do Prahy. V divadle Gong jsme zhlédli představení Kniha džunglí - Mauglího poslední boj. Poté jsme se přesunuli na Výstaviště do Mořského světa, kde jsme měli možnost vidět různé druhy ryb, žraloky a další mořské živočichy. Foto z výletu zde.
18. 10. 2022
Drahňovická mokřadla
Dnes jsme se poprvé vydali se žáky přírodopisného semináře poznávat Drahňovická mokřadla. Tato botanicky cenná lokalita bude v letošním roce místem, které budeme sledovat v různých ročních obdobích. Dnes jsme se s touto oblastí seznámili, zmapovali jsme jí a pokusili se najít zajímavé rostliny, popř. živočichy. Naší průvodkyní byla botanička Štěpánka Šímová, která se nám bude v rámci tohoto projektu věnovat po celý rok. Vzorky, které jsme si na místě nalovili, budeme prozkoumávat pod mikroskopem ve škole a doufáme, že objevíme nějaké zajímavé druhy. Fotografie z akce zde.
2. 10. 2022
Exkurze do jižní Anglie a Londýna
Poslední týden v září se vydali osmáci a deváťáci poznávat jižní Anglii a Londýn. Cesta byla dlouhá, ale co jsme viděli, stálo za to. Do Anglie jsme se přepravili brzy ráno tunelem a naší první zastávkou byla námořní základna Velké Británie Portsmouth. Vyhlídková plavba lodí nám sice propršela, ale válečné historické lodi se nedaly přehlédnout ani v dešti. Ten rychle ustal a výhled ze 170 m vysoké Spinnaker Tower byl úžasný. V podvečer jsme se ubytovali v hostitelských rodinách poblíž města Brighton. Jak se žije v anglických rodinách, bylo pro mnohé z nás také velkým zážitkem. Další den jsme se prošli po nejznámějších křídových útesech Seven Sisters. Pak jsme přejeli do příměstského města Brighton, kde jsme navštívili Sea Life Centre a prošli se čtvrtí středověkých uliček. Už za tmy jsme se opět vrátili do našich rodin. Poslední den byl věnován Londýnu. Tam jsme se hned po ránu projeli lodí po Temži a viděli spoustu známých londýnských památek. Na břeh jsme vystoupili u London Eye, přešli jsme most do Westminsteru a kolem Downing Street do St. James´s parku. Odtud jsme pokračovali k Buckingham Palace. Odpoledne jsme navštívili Natural History Museum. Celý náš den v Londýně jsme zakončili dobrodružnou jízdou londýnským metrem zpět k autobusu. Pak už nás čekala jen cesta tunelem na evropskou pevninu a hurá domů. Fotografie k nahlédnutí zde
22. 8. 2022
Nový školní rok 2022/2023
Vážení rodiče, milí žáci,
nový školní rok 2022/2023 zahájíme 1.9.2022 od 8 hodin v tělocvičně školy, kde proběhne slavnostní zahájení. Poté půjdou žáci do tříd, kde budou seznámeni se školním řádem, rozvrhem hodin a dalšími důležitými informacemi. Žáky 1. ročníku a žáky, kteří přestoupili z jiných škol (vč. žáků z Ukrajiny) mohou v tento den doprovodit do tříd jejich rodiče, kde jim budou poskytnuty potřebné informace o chodu školy. Předpokládané ukončení je mezi 9-10 hodinou. Pro žáky 1.-4. ročníku bude k dispozici školní družina. Pro všechny žáky bude možnost oběda.
Přejeme pohodový závěr prázdnin.
Petr Lunga




.jpg)


