12. 6. 2021

Školní pozorování zatmění Slunce

Po šesti letech se na nás opět usmálo štěstí (počasí), a tak jsme mohli ve čtvrtek 10. 6. 2021 spolu se stamilióny obyvatel severní polokoule z Evropy, Asie a Severní Ameriky pozorovat částečné zatmění Slunce. Základem pozorování tohoto jevu je chránit si zrak před tepelným, prudkým světelným a přímým UV zářením Slunce, takže jsem použili svářečské filtry nebo si úkaz promítli dírkovými komorami, cedníky nebo korunou stromu. Obloha byla část úkazu krásně modrá, takže jsme si pozorování "ukousnuté oplatky" užili, i když v polovině úkazu jsme lehce zmokli. Nepohoda je ale jeden z údělů všech zájemců o přírodní jevy. Příští zatmění Slunce, při kterém opět Měsíc předstoupí před Slunce, u nás nastane 25. října 2022, takže se opět těšíme na pěkné počasí. Snímky z pozorování zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat